W piątek 2 czerwca zakończyliśmy realizację projektu genealogicznego NA TROPIE PRZODKÓW - JESTEM POLAKIEM, we współpracy z Ambasadą Polską w Dublinie, która przeznaczyła na ten cel środki na zakup nagród książkowych i rzeczowych w kwocie 600 euro ( łącznie z projektem czytelniczym W ŚWIECIE KSIĄŻEK ).

przodek konkurs

 

 

W trakcie trwania projektu uczniowie dowiedzieli się, że każda rodzina ma swoją historię, a poznając ją, uświadamiamy sobie, kim byli i jak żyli nasi przodkowie.Historia rodziny jest związana z dziejami ojczyzny, a ta stanowi małą część historii świata.

Uczniowie poznali takie pojęcia jak przodek, ród czy herb.Dowiedzieli się, że historią rodów oraz ustaleniem powiązań między ich członkami zajmuje się nauka zwana genealogią.

Wreszcie tworzyli wspólnie z rodzicami drzewa genealogiczne, które zostały wyeksponowane na spotkaniu podsumowującym nasz ciekawy projekt.

Kulminacją była prelekcja pani Marioli Gwoździk, autorki projektu i mamy Piotrusia, ucznia klasy zero, w trakcie której przedstawiła nam drzewo genealogiczne swojej rodziny sięgające XVIII wieku oraz opowiedziała, gdzie należy szukać informacji o swoich przodkach, jak gromadzić dane z pamiątek rodzinnych i dokumentów.

Imponującą była prezentacja pani Joanny Iwasiuk, mamy Patryka, ucznia klasy piątej i Szymona, ucznia klasy trzeciej, która wspólnie z synami przedstawiła nam drzewo genealogiczne swojej rodziny sięgające XVI wieku. Mogliśmy zobaczyć bardzo stare dokumenty pisane staropolszczyzną. Podjęliśmy nawet próbę przeczytania i zrozumienia takiego tekstu. Nie było to łatwe, a dzieci mogły się przekonać jak bardzo różni się język współczesny od staropolskiego.

Dowiedzieliśmy się z jaką pieczołowitaścią i starannością przechowywane jest drzewo w rodzinie, kto może posiadać oryginały, a kto kopie, kto może stanowić kolejną gałąź drzewa, a kto już nie.

Mogliśmy wysłuchać również ciekawostek z życia rodziny.To było wielkie przeżycie . Mamy nadzieję, że będzie to inspiracją dla naszych uczniów do większego zainteresowania się losami swoich rodzin i rozpoczęcia budowania drzew genealiogicznych tam, gdzie ich jeszcze nie ma.

Oprócz rodziny Iwasiuków i Gwoździków poznaliśmy również genealogię rodziny Maleckich, Górskich, Tomków i Młynarskich.

Dziękujemy za udział w konkursie. Uczestnicy otrzymali nagrody za swoją imponującą pracę.